Gent-Wevelgem 2020 startlister – Cykling ugentligt

Gent-Wevelgem 2020 startlister – Cykling ugentligt


Det brostensbelagte klassikere genstart med Gent-Wevelgem som løbet for at få denne ære (11. oktober) i Belgien.

I betragtning af den relativt flade finish på løbet tildeler hold ofte ledelse til to ryttere: en Classics-specialist og en sprinter. Classics-ryttere er der, hvis løbet opdeles på grund af brosten, klatring eller sidevind, og sprinterne er til stede for at bestride en massefinish, hvis pelotonet forbliver sammen.

Med både mænd og kvinder Paris-Roubaix annulleret, dette løb har pludselig endnu større betydning end før og vil sandsynligvis blive kørt med mere aggression.

Herrenes felt inkluderer forsvarende mester, Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), som håber på at blive den første nordmand, der vinder løbet to gange.

En af de største trusler mod den tidligere europæiske mester er den nuværende hollandske mester, Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), der kommer til løbet bagved vinder BinckBank Tour med et imponerende langdistanceangrebsammen med at tage sjette ved Liège-Bastogne-Liège.

Formentlig den vigtigste favorit er Milan-San Remo-vinderen og flere Tour de France-etapevindere, Wout van Aert (Jumbo-Visma), der vender tilbage til handling for første gang siden verdensmesterskabet, hvor han tog sølv i både landevejsløb og tidsforsøget.

Andre store navnesprintere i startlinjen inkluderer Caleb Ewan (Lotto-Soudal), Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), Sam Bennett (Deceuninck – Quick-Step) og Tim Merlier (Alpecin-Fenix).

I kvindernes løb er der fokus på sprinterne med forsvarende mester, Kirsten Wild (Ceratizit-WNT) klar til at forsvare sin titel mod folk som Marta Bastianelli (Alé-BTC-Ljubljana), Lorena Wiebes (Team Sunweb), Jolien D Hoore (Boels-Dolmans), Coryn Rivera (Team Sunweb) og Lotte Kopecky (Lotto-Soudal) er klar til et strejf til linjen.

Men hvis løbet bryder sammen med brostenene, er andre store navne, Lizzie Deignan (Trek-Segafredo), der kommer ind i god form efter at have vundet Liège-Bastogne-Liège, hun har også et meget stærkt hold omkring sig med Elisa Longo-Borghini og Ellen van Dijk alle i holdet.

Grace Brown (Mitchelton-Scott) vil være sikker på at komme ind i dette løb efter at være kommet på andenpladsen i Liège-Bastogne-Liège og derefter vinde Brabantse Pijl et par dage senere.

Amy Pieters (Boels-Dolmans), Christine Majerus (Boels-Dolmans), Lisa Brennauer (Ceratizit-WNT), Liane Lippert (Team Sunweb), Marlen Reusser (Équipe Paule Ka) og Floortje Mackaij (Team Sunweb).

Her er mænds og kvinders startlister …

Gent-Wevelgem 2020 mænds startliste

UAE-Team Emirates
PHILIPSEN Jasper
BYSTRØM Sven Erik
KRISTOFF Alexander
MARCATO Marco
LAENGEN Vegard stav
OLIVEIRA Rui
BOHLI Tom

BORA – Hansgrohe
ACKERMANN Pascal
DRUCKER Jempy
OSS Daniel
BURGHARDT Marcus
PÖSTLBERGER Lukas
SCHWARZMANN Michael
SCHILLINGER Andreas

Deceuninck – Hurtigt trin
BENNETT Sam
LAMPAERT Yves
SÉNÉCHAL Florian
JUNGELS Bob
ASGREEN Kasper
ŠTYBAR Zdenek
AFFALD Tim

Lotto-Soudal
DEGENKOLB John
EWAN Caleb
FRISON Frederick
VERMEERSCH Florian
KLUGE Roger
VAN MOER Brent
DE KØBTE Jasper

AG2R La Mondiale
NAESEN Oliver
NAESEN Lawrence
VANDENBERGH Stijn
DUVAL Julien
GOUGEARD Alexis
GODON Dorian
DILLIER Silvan

Astana Pro Team
DE VREESE Laurens
MARTINELLI Davide
LUTSENKO Alexey
GIDICH Yevgeniy
GRUZDEV Dmitriy

Bahrain-McLaren
CAVENDISH Mark
COLBRELLI Sonny
GARCÍA CORTINA Iván
WRIGHT Fred
HAUSSLER Heinrich
HALLER Marco

CCC Team
VAN KEIRSBULCK Guillaume
TRENTIN Matteo
KOCH Jonas
VAN HOOYDONCK Nathan
VAN HOECKE Gijs
SCHÄR Michael
ZIMMERMANN Georg

EF Pro Cykling
VANMARCKE sep
KEUKELEIRE Jens
LANGEVELD Sebastian
BETTIOL Alberto
VAN DEN BERG Julius
RUTSCH Jonas
FULDT Tom

Groupama-FDJ
GENIETS Kevin
KÜNG Stefan
SATEWART Jake
BRUNEL Alexys
LIENHARD Fabian
LUDVIGSSON Tobias

Mitchelton-Scott
MEZGEC Luka
GROVES Kaden
DURBRIDGE Luke
KONYCHEV Alexander
BAUER Jack
EDMONDSON Alex
PEÁK Barnabás

Movistar Team
CULLAIGH Gabriel
NORSGAARD ​​JØRGENSEN Mathias
ELOSEGUI Iñigo
HOLLMANN Juri
MORA Sebastián
PRADES Eduard
JACOBS Johan

NTT Pro Cykling
BOASSON HAGEN Edvald
TILLER Rasmus
GOGL Michael
BATTISTELLA Samuele
JANSE VAN RENSBURG Reinardt
WALSCHEID Maks
VALGREN Michael

Team Jumbo-Visma
VAN AERT Wout
JANSEN Amund Grøndahl
TEUNISSEN Mike
WYNANTS Maarten
EENKHOORN Pascal
ROOSEN Timo
VAN DER HOORN Taco

Israels opstartsnation
POLITT Nils
GREIPEL André
HOFSTETTER Hugo
VAN ASBROECK Tom
BIERMANS Jenthe
BOIVIN Guillaume
EINHORN Itamar

Ineos Grenadiers
KWIATKOWSKI Michał
VAN BAARLE Dylan
MOSCON Gianni
DOULL Owain
ROWE Luke
HAYTER Ethan
LOVLØS Chris

Team Sunweb
KANTER Max
BOL Cees
EEKHOFF Nils
BENOOT Tiesj
KRAGH ANDERSEN Søren
ARNDT Nikias
DAINESE Alberto

Trek-Segafredo
KIRSCH Alex
PEDERSEN Mads
STUYVEN Jasper
THEUNS Edward
SKUJINŠ Toms
REIJNEN Kiel
MULLEN Ryan

Alpecin-Fenix
VAN DER POEL Mathieu
DE BONDT Tørrer
VERMEERSCH Gianni
MERLIER Tim
RICKAERT Jonas
RIESEBEEK Oscar
VERGAERDE Otto

Circus-Wanty Gobert
VAN POPPEL Danny
DELACROIX Theo
VAN POPPEL Dreng
DUPONT Timothy
VANSPEYBROUCK Pieter

Sport Vlaanderen – Baloise
CAPIOT Amaury
VAN ROOY Kenneth
WEEMAES Sasha
SPRENGERS Thomas
BEULLENS Cédric
DE WILDE Gilles
VAN POUCKE Aaron

Bingoal-Wallonie Bruxelles
NÕMMELA Aksel
WIRTGEN Tom
PLANCKAERT Baptiste
DE BIE Sean
CASTRIQUE Jonas
MOLLY Kenny
ROBEET Ludovic

Cofidis, Solutions Crédits
CLAEYS Dimitri
ALLEGAERT Piet
LAPORTE Christophe
VERMOTE Julien
VANBILSEN Kenneth
LEMOINE Cyril
TOUZÉ Damien

Total direkte energi
TERPSTRA Niki
VAN GESTEL Dries
BONIFAZIO Niccolò
GAUDIN Damian
PETIT Adrien
SOUPE Geoffrey
TURGIS Anthony

B&B Hotels-Vital Concept p / b KTM
DEBUSSCHERE Jens
VAN GENECHTEN Jonas
BACKAERT Frederick
DE BACKER Bert
LECROQ Jérémy
MORICE Julien
MOZZATO Luca

Gent-Wevelgem 2020 kvindernes startliste

WNT-Rotor Pro Cykling
VILD Kirsten
BRENNAUER Lisa
LETH Julie
RIJKES Sarah
CONFALONIERI Maria Giulia
VIECELI Lara

Lotto Soudal damer
VANDENBULKE Jesse
KOPECKY Lotte
JUL Dani
PARKINSON Abby-Mae
BRAAM Danique
FIDANZA Arianna

Boels – Dolmans Cycling Team
D’HOORE Jolien
DIDERIKSEN Amalie
MAJERUS Christine
PIETERS Amy
BUURMANS Eva
UNEKEN Lonneke

Cogeas-Mettler Pro Cykelteam
GAREEVA Aigul
GALIMULLINA Iuliia
KLIMOVA Diana
RÜEGG Noemi
FISKER Annabel
BLAIS Marie-Soleil

Astana Womens Team
SIERRA Arlenis
SHEKEL Olga
BALEIŠYTĖ Olivija
MORENO Blanca Liliana
RAGUSA Katia
PATTARO Francesca

Équipe Paule Ka
GENBRUGER Marlen
HARVEY Mikayla
CHABBEY Elise
SPEROTTO Maria Vittoria
NOSKOVÁ Nikola
NORSGAARD ​​JØRGENSEN Emma Cecile

BTC City Ljubljana
BASTIANELLI Marta
GARCIÁ Mavi
BUJAK Eugenia
BOOGAARD ​​Maaike
GUDERZO Tatiana
YONAMINE Eri

Canyon SRAM Racing
BARNES Hannah
BARNES Alice
AMIALIUSIK Alena
CROMWELL Tiffany
KLEIN Lisa
RYAN Alexis

CCC – Liv
DEMEY Valerie
ROOIJAKKERS Pauliena
LACH Marta
JASKULSKA Marta
KUIJPERS Evy
MARKUS Riejanne

FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
KØKKEN Lauren
FAHLIN Emilia
BORGLI Stine
COPPONI Clara
DUVAL Eugénie
GROSSETÊTE Maëlle

NXTG Racing
HOOLWERF Cathalijne
AMMERLAAN Rozemarijn
KOOL Charlotte
BORGSTRÖM Julia
KNAVEN Britt
WADSWORTH Emily

Mitchelton-Scott
BRUN Nåde
ROBERTS Jessica
ENSING Janneke
ALLEN Jessica
ELIVIN Gracie
ROY Sarah

Movistar Team
TERUEL Alba
RODRÍGUEZ Gloria
GONZÁLEZ Alicia
BIANNIC Aude
ERIĆ Jelena
GUARISCHI Barbara

Parkhotel Valkenburg
DUYCK Ann-Sophie
BUYSMAN Nina
VOLLERING Demi
KOSTER Anouska
SWINKELS Karlijn
VAN VLEEN Esther

Team Sunweb
WIEBES Lorena
MACKAIJ Floortje
RIVERA Coryn
LIPPERT Liane
JACKSON Alison
KOCH Franziska

Trek-Segafredo
VAN DIJK Ellen
DEIGNAN Lizzie
LONGO-BORGHINI Elisa
CORDON-RAGOT Audrey
VINDER Ruth
WORRACK Trixi

Valcar-rejse & service
BALSAMO Elisa
CAVALLI Marta
SANGUINETI Ilaria
POLLICINI Silvia
GUAZZINI Vittoria
PERSICO Silvia

Ciclotel
KONONENKO Valeriya
KULYNCH Olha
SHARPE Alice
VAN DER VEL Sara
DE BAAT Kim
VAN HAAFTEN Kirstie

Chevalmeire Cycling Team
DE JONG Thalita
VAN GOGH Natalie
SLIK Rozanne
BEX Nathalie
VAN DEN STEEN Kelly
FOURNIER Roxane

Doltcini-Van Eyck Sport
BAKKER Minke
DE GROOT Marieke
STEIGENGA Nicole
BERTEAU Victoire
LENAERS Jade

Hitec-produkter
MATHIESEN Silje
HEINE Vita
GJØS Martine
VAN DER HAAR Lucy
KRÖGER Mieke
RICHIOUD Greta

Multum Accountants-LSK Ladies Cycling Team
FORFEST Lara
DELBAERE Fien
VAN HOUTUM Céline
WATERREUS Kylie
BADERGRUBER Anna
JOHANSSON Hanna

Team Tibco-Silicon Valley Bank
STEPHENS Lauren
NYHED Emily
DIXON Leah
KESSLER Nina
LUCAS Sharlotte
MALSEED Shannon

Rally Cykling Kvinder
HOSKING Chloe
POIDEVIN Sara
HVID Emma
WILLIAMS Lily
GANZAR Leigh Ann
FRANZ Heidi



Source link