AASQ #152: מדוע אין מערכת Truss פנימית במסגרות אופניים מודרניות?

AASQ #152: מדוע אין מערכת Truss פנימית במסגרות אופניים מודרניות?


אנחנו יודעים, אין דבר כזה שאלה טיפשית. אבל יש כמה שאלות שאולי לא תרצה לשאול את החנות המקומית שלך או את חברי הרכיבה. AASQ היא הסדרה השבועית שלנו שבה אנו מגיעים לעומק השאלות שלך – רציניות או אחרות. לחץ על הקישור בתחתית הפוסט כדי לשלוח שאלה משלך.

ברוכים הבאים ל-Bikerumor שאל שאלה טיפשית סִדרָה. השבוע, אנו בוחנים מקרוב את השימוש הפחות נקודתי של Truss Systems בעיצוב שלדות אופניים. אחד הקוראים שלנו מתעניין לדעת מדוע השימוש בסיבוך, בפרט בסיבוך פנימי, לא נלקח יותר בתעשייה. כדי להתמודד עם שאלה זו, פנינו למספר מעצבי מסגרת שהשתמשו בצורות שונות ב-Truss System בייצור המסגרת שלהם. לאחר שעשו שימוש ב-Truss Systems עצמם, הם אולי במקומות הטובים ביותר להגיב מדוע עיצוב המסגרת יוצא הדופן הזה נשאר, ובכן… יוצא דופן.

מדוע אין מערכת מסבך פנימית במסגרות אופניים מודרניות? כן, אנחנו צריכים לשמור על פני השטח חלקים אבל למה לא מדברים יותר על גדילי סיבים בודדים שלוקחים מטען נשיאה במערכת מסבך? יכול להיות חיסכון פוטנציאלי במשקל באזורים נוקשים כמו BBs וצינורות ראש.

IsoTruss: מערכות מסבך אמנם מציעות יתרונות במשקל ובנוקשות, אבל יש כמה אתגרים לשלב את מערכת המסבך עם שאר שלדת האופניים. ראשית, כמה יתרונות. כשמדובר בצינורות/חתכים מרוכבים חלולים, לעיצובים היעילים ביותר יש קירות דקים ושטח פנים גדול. זה עושה את הקירות נוטים לנקב ומבנים כאלה יכולים להיות מועדים להתקפצות קליפה. תחשוב על פחית סודה ריקה. אפשר לעמוד עליו, אבל הנגיעה הקלה ביותר בקיר הפחית גורמת לקריסה.

שלדת אופני כביש של isotruss

IsoTruss משיגה את יחס החוזק-משקל הגבוה שלה עם גיאומטריה מיוחדת המשתמשת באיברים אורכיים וסליליים. ה-“iso” וה-“Truss” ב-“IsoTruss” באים מהגיאומטריה היעילה שלו; משולשים שווה שוקיים היוצרים מסבך של פירמידות שהם מה שנותנים ל-IsoTruss את החוזק והקשיחות הייחודיים שלו. האם היית רוכב על אחד כזה? ספר לנו בתגובות!

עם מערכת מסבך, חלקים בודדים של המסבך חזקים יותר מהקירות הדקים של הצינור ומועדים פחות לנזק. בדרך כלל קל יותר לחזות את מצבי הכשל של מסבך. מסבכים יעילים יותר, מנקודת מבט של חוזק למשקל, מאשר צינורות חלולים וכתוצאה מכך מבנים קשיחים וקלים יותר.

שלדת אופני כביש delta7 isotruss carbon

אכן שאלנו אופני דלתא7 לתרום לתכונה של השבוע אבל עדיין לא שמענו בחזרה – החבר’ה האלה משתמשים בטכנולוגיית IsoTruss כדי לייצר שלדות אופני כביש מפחמן

עכשיו כמה מהאתגרים. האתגר הדחוף ביותר, והסיבה הסבירה לכך שמערכות מסבך לא אומצו בקלות רבה יותר, הוא הייצור. חלקי המסבך דורשים ייצור מורכב. כל חלק עשוי בנפרד ולאחר מכן משולב עם רכיבי מסגרת אחרים באופן ידני. תהליך זה איטי ויקר. עבור רבים, העלות הנוספת אינה מצדיקה את העלאת הביצועים. השקעה בשיטות ייצור טובות יותר תניב ככל הנראה מוצרים עקביים יותר, פחות יקרים.

Galaxy Gear עובד: בראש ובראשונה, כל גישור/גישור פנימי/וכו’ עשוי להיות קשה מאוד או בלתי אפשרי לביצוע בצורה משמעותית או חסכונית בכל קנה מידה ייצור. שיטות הייצור הקיימות המייצרות צינורות מתכת דקים הנפוצים בתעשיית האופניים (אלומיניום, פלדה, טיטניום או אחר) מונעות הכללת מאפיינים פנימיים. אמנם אנו יכולים לתמרן את עובי הדופן באמצעות תהליכי נגיעה וצורות בשיטות שונות, אך אנו יכולים לייצר רק צינורות חלולים כלומר ללא מסבך. ייצור צינורות פחמן כפי שאנו מכירים אותו בתעשייה זו גם ימנע (בדרך כלל) יצירת מאפיינים פנימיים בין אם הצינורות נוצרים על גבי ציר או בתוך תבנית.

חמישה-יבשה-אופניים-מפעל-סיור-שבר-קוטיק-פלדה-בעבודת יד-ייצור-ריינולדס-חיתוך צינורות-סגלגל-QC

בדיקת פרופילי התנגשות צינור הפלדה ב חמישה אופני ארץ, אדינבורו

עם זאת… ראיתי גישור פנימי בהיגוי על כמה מזלגות פחמן בשנים האחרונות. אני לא מאמין שזה נוהג מקובל. למה לא, אולי תשאלו? ראשית, אני בטוח שזה כאב עצום בתחת לעצב את ההיגוי עם רשת המחלקת את הצינור. דיוק הליי-אפ ודחיסת למינציה יהיו מסובכים בלשון המעטה. השוואת שלפוחית ​​השתן והסרה לאחר ריפוי יכולים להיות גם מכשולים משמעותיים. הנה עוד מחשבה שהיא אולי הסיבה האמיתית לכך שהיא לא נפוצה; היגוי מזלג צריך לעמוד בקריטריונים מבניים מסוימים שאולי מגדירים את עובי הדופן עד כדי כך שרשת/גשר פנימית מיותרת. כוחות גזירה וכיפוף על כתר המזלג בצד, החלק העליון של צינור ההיגוי צריך לעמוד בפני כוחות ההידוק של מכניקת הגבעול והמנגנון.

אפילו בהנחה שכולם מצייתים טקסית למפרטי המומנט של היצרן ומשתמשים במפתח מומנט כדי להתקין את המחברים, הוא צריך לעמוד במעט כוח ריסוק. הוסיפו את הלחצים בעולם האמיתי עם “גורם הפאדג'” שהמהנדס מחשב שם כדי להשאיר את עורכי הדין מרוצים, ולנוגה צריך להיות קיר די חזק – בהחלט חסון מספיק כדי להתמודד גם עם עומסי פיתול, גזירה וכיפוף רגילים .

על ההיגוי גם להיות בעל עובי דופן “כבד” לאורך כל כך הרבה מאורכו כדי להתאים את גובה מהדק הגזע לטווח קיצוני של גדלי אופניים, בהנחה שמזלג ייצור. אז… האם זה באמת הגיוני לחיבור פנימי/רשת/גישור על מזלג מיוצר? לדעתי, זה ידרוש יותר מדי מאמץ בשביל פחות מדי תגמול. אני לא מאמין שזה יכול להוסיף יתרונות ביצועים מדידים או להפחית משקל ברמה משמעותית.

פגורטי רגל גדולה של אמה פלדה לאופניים

המסגרת של Pegoretti Big Leg Emma עם אחת מעבודות הצבע המדהימות ביותר שראינו אי פעם!

ראיתי גם כמה דוגמאות למאפיינים פנימיים באופני פלדה, וכרגע אני רוכב על MTB עם גישור פנימי בעמודי השרשרת. הנקודה של התכונות האמורות לעיל היא קשיחות. דריו פגורטי יצר את Big Leg Emma עם סדרה של גשרי סדינים שטוחים בצינור התחתון. הם מוכנסים לתוך חריצים חתוכים בדפנות הצינור, מולחמים למקומם ומכוסים בשקע מסודר ומולחם. אתה יכול לראות את התכונות הללו בבירור בדף הדגם באתר פגורטי.

הצינורות באופניים האלה הם די גדולים בקוטר עבור צינורות פלדה, ואני בטוח שהקירות די דקים. לדעתי, לוחות הגישור ארוכות מספיק (בהתייחסות לציר הארוך של הצינור) כדי לשמש כמסבך להגברת ההתנגדות של הצינור לכוחות כיפוף מצד לצד כלומר ריצה מוחלטת עבור שלטי גבול עיר ביום שלישי לילות. עד כמה זה נוקשה יותר בגלל התכונות הפנימיות הללו? אין לי מושג. אפשר למדוד את זה כמובן.

ה-MTB הנוכחי שלי נבנה כ”זנב קשה מפורק” אז הוא היה צריך להיות מעט חסון. החוזק והנוקשות היו עיקריים, והתכונות הללו היו חייבות להינשא עם אורך שרשרת קצר למדי וצמיגים בגודל 2.8 אינץ’. עם כל זה בחשבון, עמודי השרשרת היו די צרים במקום שבו נוצרו סביב הצמיג. הרגשתי שהחתך הצר הזה לא ייצור מספיק נוקשות לרוחב בעמודים.

חלק מהדאגה שלי הייתה האפשרות האמיתית של עיוות צינור וכיפוף תחת עומסי דיווש. כמו היתרונות שלדעתי קיימים ב-Pegoretti downtube, אני חושב שהוספתי חוזק וקשיחות לצינורות על-ידי הוספת גשרי צלחות בעלי אוריינטציה אופקית על פני החלק הצר והקדמי של התווים. ביצעתי את התוספות הללו על ידי חיתוך הצינורות, הכנסת לוחות הפח (בערך ארבעה סנטימטרים באורך), וריתוך קצה הצלחת לאורך צומת הצינור.

galaxy gearowkrs עיצוב זרוע נדנדה מסבך roswell

כמה פראי המבנה הזה?! זה אופני הרים Galaxy Gear Works Roswell Full suspension עם מזלג הצמדה Trust Performance.

כעת אנו שואלים את השאלה, “האם זה היה שווה את כל המאמץ?” אני לא יודע את התשובה. לא עשיתי בדיקות או חישובים מסוג מעבדה. אני לא מהנדס. מה שאני כן יודע זה שהאופניים רוכבים טוב ועוברים חזק אחרי יותר משנתיים של רכיבה קשה. אני גם יודע שבטוח שלא חסכתי משקל על ידי הוספת הגשרים האלה.

האם יתכן שגישור/מסבך פנימי יכול לאפשר קירות דקים יותר על הצינורות? הייתי אומר לעזאזל כן! איך היינו עושים את זה? אולי הדפסת תלת מימד איכשהו במקום עבודת יד מפרכת או שילוב של שניהם? והאם זה יגבה מחיר לעמידות ולכן פרקטי? התשובה עשויה להיות כן. השתמש בריבוי המסיבי, אך לא מפתיע, של שירותי תיקון פחמן שצצים בכל רחבי הארץ כעת, כאשר נפח אופני הפחמן שלא באחריות הגיע למסה קריטית כראיה. הצינורות באופני כביש פחם קלים במיוחד לא צריכים להיות דקים בהרבה, אלא אם כן נראה יותר נפח של חומרים קשים יותר כמו Dyneema המשולבים ברבדים. אבל החומר הזה יקר!

galaxy gearworks cosmo emtb

ה-Galaxy Gear Works Cosmo eMTB עם מתלה אחורי משולב

במובן האמיתי, גישור פנימי אינו קיים בדרך כלל בתעשייה זו. כאשר מסגרות ייצור פחמן מגיעות לשוק באופן שגרתי מתחת ל-900 גרם, האם באמת יש צורך לנסות ולהפוך אותן לקלות יותר? אני לא בטוח. ולעתים קרובות יותר, האופניים האולטרה-קלים הללו קשיחים בהרבה הודות לפחמן בעל מודול גבוה והנדסת למינציה חכמה.

אופני פריס: לצינור בהשוואה למערכת המסבך יש תמיד פחות משקל בגלל אותו מאפיין קשיח. אז זה בטוח חוסך יותר במשקל להחזיק צינור – אבל זה גם הרבה יותר משעמם. כולם עושים צינורות – אבל אנחנו רוצים שיהיה לנו משהו שונה מכל האחרים. וכן, עבור מסגרת כרסום מלא מאלומיניום, אין הזדמנות אחרת מאשר לבחור בסגנון כזה כמו מערכת המסבך. אבל מערכת המסבך הזו יקרה יותר – אבל היא נראית נהדר. בטח שאתה צריך לשלם יותר אבל אז אתה מקבל סגנון ייחודי.

frace f160

ה-Frace F160 מיוצר מלוח אלומיניום במשקל 70 ק”ג

יש לך שאלה משלך? נְקִישָׁה כאן כדי להשתמש בטופס שאל שאלה טיפשית כדי לשלוח שאלות על כל נושא הקשור לרכיבה על אופניים לבחירתך, ואנו נגרום למומחים לענות עליהן עבורך!Source link