5. etapa turné po Británii: Ethan Hayter outsprintuje Giacoma Nizzola, znovu vede vedení závodu

“],” filter “: ” nextExceptions “:” img, blockquote, div “,” nextContainsExceptions “:” img, blockquote “}”>

Ethan Hayer (Ineos Grenadiers) vyhrál 5. etapu roku 2021 Okruh po Británii, bestie Giacomo Nizzolo (Qhubeka-NextHash) a Daniel McLay (Arkéa Samsic) v šílené pomlčce za čárou. Mark Cavendish (Deceuninck-Quick-Step), v mixu v posledních několika metrech, byl pátý dne.

Náskok na sprint byl na 750 m přerušen, když srážka srazila hrstku jezdců v čele závodu.

Vedoucí závodu přes noc Wout van Aert (Jumbo-Visma) měl v důsledku této havárie mezeru, která narušila jeho umístění ve finále. Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step) trpěl podobně.

Z téměř kilometrové nuly sjelo zepředu pět jezdců a v polovině 152 km etapy z Alderley Parku do Warringtonu si vybudovali téměř tříminutový odstup.

Nedávno korunovaný mistr světa v MTB short tracku Christopher Blevins (Trinity Racing) byl v tomto kvintetu, spolu s Nickolasem Zukowsky (Rally Cycling) a zeleným dresem sprintera na zádech Jacoba Scotta (Canyon dhb SunGod). Leo Mazzone (Holdsworth Pro Cycling) a Daniel Bingham (Ribble Weldtite) byli také v této skupině.

Déšť stříkal trasu a dělal silnice kluzké, než slunce prolomilo mraky v posledních 30 minutách závodu.

Okraj odtržení se zmenšil na méně než 30 sekund na 15 km, přičemž Izrael Start-Up Nation, Ineos Grenadiers, Deceuninck-Quick-Step a Jumbo-Visma všichni pracovali na navíjení v pěti na přední straně.

Scott, který na dvou kontrolních bodech v závěrečné polovině etapy získal nesporné body ve sprintu, se z přestávky vrátil do hlavní skupiny před závěrečnou 10 km. Tři zbývající na čele vedl Zukowsky.

„Manxská střela“ udělala na frontě obrovské zatáčky od 7 km do 5 km, aby se pokusila postavit spoluhráče a mistra světa Juliana Alaphilippeho, nebo ho alespoň udržet v bezpečí.

Zbývaly sotva 3 km a mezi přestávkou a jejich pronásledovateli zůstalo 10sekundové rozpětí, když se Ineos Grenadiers a Deceuninck-Quick-Step pokoušeli vést skupinu klecí mokrými 90stupňovými zatáčkami a kolem silničního „nábytku“.

Poslední z přestávky byl chycen na 1,6 km a červenočerný Hayterův tým byl vpředu, když závod uháněl směrem k červenému drakovi.

Jen o 800 m později srazila hrstka jezdců vpředu, když se přehnali doleva před závěrečnou rovnou. To narušilo Alaphilippe a van Aert.

Cavendish vycítil příležitost a vyrazil vpředu těsně předtím, než Nizzolo otevřel sprint.

Hayter dobře načasoval svůj závěrečný kop a obešel Nizzola, aby vyhrál etapu a získal 10 bonusových sekund, které ho katapultovaly zpět do vedení závodu.

Nyní vede o osm sekund před vítězem etapy 4 van Aertem a o 19 sekund před Alaphilippem, který je v celkové klasifikaci druhý, respektive třetí.