סיפור בריחתו של רוכב אופניים אחד מהטליבאן

סיפור בריחתו של רוכב אופניים אחד מהטליבאן


אם אתה קורא את זה אז אתה כנראה רוכב אופניים בעצמך, או לפחות חובב הספורט. עם זאת, הסבירות היא שאתה לא עומד בפני בחירה בין הספורט שאתה אוהב לבין הבטיחות שלך; בין לרכוב על האופניים שלך, או לראות שוב את המשפחה שלך.

עבור Rukhsar Habibzai הבחירה הזו הפכה למציאות כאשר היא נאלצה לברוח מביתה באפגניסטן כדי להגן על עצמה מפני טליבאן המתחדש שכמעט בוודאות יכוון אותה בגלל מעורבותה בספורט.

“עכשיו, בשלטון הטליבאן, אסור לנשים לצאת החוצה, אסור להן לעשות ספורט, אסור להן לעשות חינוך כדי לעשות עבודות בחוץ”, היא אומרת לי. “עבור ממשלת הטליבאן, ילדה או אישה לא יכולות לעשות עבודה. הם לא יכולים לעשות מה שהם רוצים. הם לא יכולים ללכת לבית הספר, לאוניברסיטה, ו [do] ענפי ספורט שונים.

“היו לנו הרבה קבוצות לנשים כמו כדורסל וכדורעף, אבל עכשיו הן סיימו. הם גמורים. וכמוני, הם חסרי תקווה. נאבקנו על הזכויות שלנו 20 שנה, למדנו, נאבקנו על הזכויות שלנו, אבל עכשיו זה נגמר”.

זכויות בנייה מחדש

Rukhsar החלה לרכוב על אופניים בילדותה בתרבות שבה בנות רוכבות על אופניים עדיין נחשבו באופן נרחב כלא מקובל. “הייתי צעירה מאוד כשרכבתי על האופניים שלי במחוז ע’זני”, היא אומרת. “אז הרגשתי כל כך טוב והתחלתי לרכב על אופניים כתחביב עם החברים שלי. אחר כך עברנו לעיר קאבול שם התחלתי לרכוב על אופניים ברחובות קאבול.

“בהתחלה היה מאוד קשה לאנשים שלנו לקבל בחורה לרכוב על אופניים כי זה לא בתרבות שלנו. אז זה מאוד קשה לי, כי כשרכבתי על אופניים אנשים [were] לזרוק אבנים ולהשתמש במילים רעות עבורי וכמה אנשים הטרידו אותי. כל כך הרבה בעיות התמודדתי עם”, היא נזכרת.

החלום של רוכסר הוא לייצג את אפגניסטן במשחקים האולימפיים “ולהראות לכולם [who] חשבתי שנשים אפגניות חלשות, אתה יכול להשתתף בספורט, הן יכולות להיות רופאות, הן יכולות להיות מהנדסות… אני אראה להן שנשים אפגניות הן אמיצות”.

לאחר שנים של צבירת ניסיון ברכיבה על אופניים, הקימה Rukhsar את מועדון הרכיבה הראשון לנשים בלבד באפגניסטן, Cheetah Cycling. “כשיצרתי את המועדון הזה התמודדתי עם הרבה בעיות כי אני בת, והייתי מאוד פעילה”, היא אומרת. “היו לי קשרים טובים עם מועדונים אחרים ועם ארגונים לא ממשלתיים זרים. הנושא הגדול והאתגר עבורי היה לבקש מנשים לצאת מהבתים ולהצטרף למועדון שלי.

“אז בגלל הדברים האלה איימו עלי הטליבאן על הקמת המועדון הזה ועזרה לנשים ללמוד רכיבה על אופניים”.

במאמציה לעודד נשים נוספות לקחת חלק בספורט, התגבר הפרופיל של רוכסר, ואיתו באה גם התגובה השלילית לעבודתה. “כשהיו לי ראיונות עם טלוויזיה, אמרתי להם שאם בחורה רוצה להצטרף למועדון רכיבה, מועדון האופניים שלי פתוח עבורם. הם יכולים לבוא ויש לי אופניים בשבילם. יש לי קסדות בשבילם. יש לי הכל כדי שהם יוכלו להצטרף”, היא אומרת. “והאנשים אמרו לי ‘את לא ילדה טובה, למה את מעודדת בנות לאופניים? האופניים לא טובים לילדה״.

“הם מאוד צרי אופקים. כל כך ניסיתי להפוך את זה לחלק מהנורמות שלנו. המטרה שלי הייתה ב-2021 שיהיו יותר מ-100 רוכבות בנות”.

למרות משאבים מוגבלים ותגובת נגד גוברת, רוכסר וחברי המועדון שלה היו נחושים להמשיך ולעודד נשים נוספות להצטרף אליהם. “אין לנו מספיק אופניים מקצועיים לרכיבה על אופניים, אין לנו תזונאי, אין ציוד רכיבה, ואין מקום לתרגול רכיבה על אופניים”, היא נזכרת. “אבל אף פעם לא הפסקנו ועדיין ניסינו להשיג את המטרות שלנו כדי להפוך את זה לנורמות שלנו, להפוך את זה לחלק מהתרבות שלנו, ולעודד בנות אחרות להשתתף ברכיבה על אופניים”.

האקטיביזם של Rukhsar משך את תשומת הלב של צוות טלוויזיה גרמני והיא השתתפה בסרט תיעודי על רוכבות אופניים באפגניסטן. כתוצאה מהפרסום שזכתה לה, היא ידעה שהיא תהיה מטרה לטליבאן ברגע שהם ישתלטו.

“זה היה נורא נורא, כמו, ‘אלוהים אדירים, הם מכירים אותי טוב מאוד, את כתובת הבית שלי, הכל, שאני רוכב אופניים, הם לא אוהבים נשים פעילות או נשים שנאבקות למען זכויות נשים, כמו עשיתי, עדיין אני עושה,'” היא אומרת. אז דאגתי מאוד. הייתי בדיכאון עמוק. היו לי הרבה בעיות נפשיות.

“בגלל זה הקשה מאוד על ההחלטה לעזוב את ארצי, מולדתי. המקום שבו נולדתי”, היא מסבירה.

עֲזִיבָה

לאחר שהטליבאן השתלט, ידעה רוכסר שהאפשרות היחידה שלה היא לנסות להימלט מהמדינה באמצעות טיסת פינוי.

“זו הייתה החלטה מאוד קשה”, אומר רוכסר על עזיבת אפגניסטן “אני באמת אוהב את המדינה שלי. אני אוהב את זה. אבל הבעיה היא שהטליבאן לוקחים את הממשלה והם שולטים בממשלה ולנשים אסור לצאת החוצה. בגלל זה החלטתי לעזוב את המדינה שלי”

בסופו של דבר, היא עלתה לטיסת פינוי בעזרת אנשי קשר דרך שגרירות גרמניה. עם זאת, לפני שהצליחה להגיע לטיסה היא הייתה צריכה לנווט תחילה בשדה התעופה של קאבול.

“הייתי יומיים ושני לילות מחוץ לשדה התעופה בקאבול בלי שום אוכל, בלי שום מים”, היא נזכרת. “לשדה התעופה בקאבול היה מאוד קשה להיכנס. כמו כל אפגניסטן, אנשים מהכפרים, מהפרובינציות, ניסו להיכנס לשדה התעופה של קאבול כי שמעו שצבא ארה”ב בא לפינוי. זו הסיבה שכולם ניסו להיכנס לשדה התעופה של קאבול, יותר מ-20,000 איש”.

הצוות שליווה אותה סיפר לה על הסכנות שבשהייה בשדה התעופה. “[They] אמר לי לא ללכת לשדה התעופה של קאבול -‘[it] זה מסוכן, אולי יקרה פיצוץ ואתה תמות'”, היא נזכרת. “אמרתי שזה בסדר בשבילי – אני לוקח את הסיכון הזה כדי להציל את חיי.”

כשנשארה על ידי הטליבאן לגבי מניעיה לעזוב, רוכסר נאלצה לשקר שיש לה בעל בארה”ב. “שיקרתי להם בגלל החיים שלי, כדי להציל את חיי”, היא מסבירה.

בצד השני

לאחר שלבסוף הורשה לעזוב את המדינה, רוכסר נלקחה לבסיס צבאי אמריקאי בגרמניה דרך קטאר לפני שהגיעה לארה”ב שם בילתה מספר שבועות במרכז הגירה בניו ג’רזי. כעת, היא יושבת במדינה אחרת.

למרות המצוקה שהיא התמודדה איתה, רוכסר החזיקה מעמד בחלומה לייצג את מדינתה באולימפיאדה וכן להמשיך ללמוד רפואת שיניים. ניקולה קרנמר מנבחרת הנשים של נבחרת Twenty24 הייתה בקשר עם Rukhsar בזמן שהותה באפגניסטן. כעת כשהיא בארה”ב, קרנמר הציע לה מקום בקבוצה לשתי עונות.

“רוחסר ואני נשארנו בקשר כמיטב יכולתנו וזה פשוט המשיך לחזור לחלום שלה לרכוב על אופניים”, אומר קרנמר. “זה חלום שהיה לה מאז שהייתה ילדה קטנה, והיא אישה כל כך קשוחה, נמרצת וחזקה שהיא הייתה כל כך נחושה שהיא הלכה קדימה ופשוט עשתה את זה בכל מקרה.

“אני עושה את זה הרבה זמן ואני יכול לדעת רק על פי האישיות שלה כבר, והדברים שהיא עשתה, והסיכונים שהיא לקחה, ועד כמה היא מונעת להצליח, הכל, שהיא הולכת להיות רוכב אופניים נהדר.”

עבור רוכסר, המוקד הוא הקלה מבורכת מהטראומה וההקרבה שעשתה כדי להגיע למקום מבטחים. “יש לי בעיות נפשיות כי אני רחוקה מהאהובים שלי, מההורים שלי”, היא אומרת. “קשה מאוד לעזוב הכל.

“הצוות הזה יביא אותי ליעדים שלי. אני מקווה שהצוות הזה ישמח אותי כל כך למרות הבעיה שיש לי. אז אולי אתחיל מאפס. אני סטודנט בכיר במכללה לרפואת שיניים אבל אולי אתחיל מאפס. כמה מחברי צוות הצ’יטה Cycling שלי נמצאים כאן, שניים מהם, אז עדיין יש לנו תקווה שנוכל לרכוב ביחד… אז כמו לפני שנוכל להיות שוב ביחד.”

אם אתה רוצה לעזור לתמוך Rukhsar בחייה החדשים בארה”ב, עקוב אחר הקישור אל לתרום לגיוס כספים הוקם על ידי ניקולה קרנמר.Source link