נסיגה לאחור ביום חמישי: איך פביאן קנסלרה עזר להחיות את העניין בקלאסיקות הצפוניות

נסיגה לאחור ביום חמישי: איך פביאן קנסלרה עזר להחיות את העניין בקלאסיקות הצפוניות


פביאן קנצלרה כמעט זכה בהכל בקריירה הארוכה והמצליחה בת 16 השנים שלו, והוא התגלה כאמן זמן טרייסט שיכול לעשות יותר מאשר רק לרסק את הדוושות נגד השעון.

הקלאסיקה שלו יריבות עם טום בונן סימן דור, כאשר מרסק האבנים השוויצרי הגדול זכה בשלוש מתוך חמש האנדרטאות, כולל מילאנו-סנרמו פעם אחת, וסיור פלנדריה ופריז-רובה שלוש פעמים כל אחת.

היריבות ארוכת השנים שלהם בין הקלאסיקות הצפוניות עזרה להחיות את העניין בימי המרוצף והפכה את “שבוע פלנדריה” לתופעה בינלאומית.

של קנסלרה palmares עמוס בסימני קריאה, מארבעה תארים עולמיים במבחן זמן, שתי מדליות זהב אולימפיות, שמונה שלבים ב- טור דה פראנס, ו-88 ניצחונות על פני קשת הקריירה שלו.

אז מה עשה אותו כל כך טוב? הצוות האירופאי שלנו של ג’יימס סטארט ואנדרו הוד צולל פנימה.

מתי הבנת לראשונה שפביאן קנסלרה הוא משהו מיוחד?

ג’יימס סטארט: בשבילי, זה כנראה היה בפרולוג של הטור דה פראנס 2004, כאשר הוא גבר על לאנס ארמסטרונג מסוים בשתי שניות כדי לכבוש את החולצה הצהובה הראשונה שלו. כלומר הוא ניצח את ארמסטרונג במיטבו, שלא לדבר על שלל אהובים אחרים.

עד אז, קנסלרה היה מומחה מתפתח למבחן זמן, אבל רבים מאיתנו שעקבו אחר הספורט עדיין לא ידעו מי הוא. הפרולוג ההוא והיומיים שלו בחולצה הצהובה הודיעו שהוא כוח שצריך להתחשב בו.

והוא אישר את כל הציפיות פעם אחר פעם, וזכה בחולצה הצהובה לא פחות משבע פעמים ב-16 שנות הקריירה שלו. אבל עד מהרה הוכיח שהוא הרבה יותר מסתם מומחה לפרולוג או למבחן זמן, וזכה בשלוש הזדמנויות בסיבוב ההופעות של פלנדריה ובפריז-רובה, כמו גם במילאנו-סנרמו. קנסלרה לעולם לא יתבלבל עבור מטפס עם קומתו השרירי המרשים, אבל כשהוא תקף הוא פשוט שידר כוח ויעילות.

פביאן קנצלרה
פביאן קנסלרה, שהוצג כאן בטור דה פראנס 2007 בלונדון, התמחה בפרולוגים. (צילום: James Startt/VeloNews)

אנדרו הוד: אני זוכר שהלכתי למחנה קדם עונה של CSC ב-2006 בשנה הראשונה שבה קנסלרה הצטרף לקבוצה. הוא היה כוכב מתחיל באותה נקודה ממש על סף הפגיעה בשנותיו הטובות ביותר.

הצוות ביצע התאמת אופניים עם מומחה למידות, שמדד את כל הגמישות וההגעה של הרוכבים כדי להגדיר אותם בהתאמה האידיאלית. הרוכבים התבקשו לעבור סדרה של תנוחות, כולל הושטת יד כדי לגעת בהונותיהם. חלק מהרוכבים התקשו אפילו להכות בקרקע. כשהגיע תורו של קנסלרה, הוא הושיט יד והתמתח, הניח את שתי כפות הידיים על הקרקע כאילו היה איזה גורו יוגה. מופתע, מומחה ההתאמה שאל אותו באיזו תדירות הוא מתמתח, קנסלרה ענה, “לעולם לא!”

רוב הרוכבים המקצוענים פשוט נולדים עם מנועים טבעיים ענקיים, ובכל זאת משנת 2006 ואילך, קנסלרה הודה מאוחר יותר שהוא באמת התחיל לעבוד קשה יותר ולהקדיש תשומת לב רבה יותר לפרטים שבאו עם היותו מקצוען עילית. מאוחר יותר הוא המשיך וניצח כמעט בכל מה שהוא שם את דעתו אליו.

פביאן קנצלרה
Cancellara, שהוצג כאן בפריז-רובה 2013, עזר לעורר עניין חדש בקלאסיקות הצפוניות. (צילום: James Startt/VeloNews)

מה היה הרגע הכי טוב של קנסלרה?

בַּרדָס: קנסלרה היה מרשים ביותר על החלוקים ברובאיקס. אני זוכר ששאלתי אותו מי עומד לזכות במהדורת 2006 של גיהנום הצפון, הוא הרים את מבטו אלי ואמר ללא היסוס, “אני”. ובום! עשרים וארבע שעות לאחר מכן הוא עשה זאת.

ההתנגשויות שלו עם בונן ורוכבי הקלאסיקה המובילים של היום עזרו לקלאסיקות הצפוניות להתפוצץ בפופולריות. לפני עשרות שנים, פלנדריה הייתה רק עוד מירוץ, אם כי חשוב מאוד, בלוח השנה הבלגי. בין השאר הודות לקנסלרה ובוןן, קלאסיקות המרוצף צמחו לאחד השבועות הפופולריים ביותר ברכיבה מודרנית.

המבנה שלו, מנוע ה-TT, כישורי הטיפול באופניים והשאפתנות שלו עמדו בשורה של שלמות על המרצפות. יש שמועות שהוא השתמש במנוע – דבר שהוא מכחיש בכעס – והוא תמיד ענה בעדות שהמנוע היה ברגליו.

למרות כל ההצלחות שלו, קנסלרה מתחרט שלא זכה בתואר העולם בכביש. זה היה משהו שהוא רצה נואשות למלא את תיק הגביע שלו. החמצה נוספת הייתה מדליית הזהב של מירוץ הכביש האולימפי. בשנת 2012, הוא רכב בקבוצה המובילה כאשר לא העריך פינה והתרסקות 10 ק”מ לסיום, מאוחר יותר אמר, “לא נשארו מילים. הדמעות חזקות מהכאב”.

פביאן קנסלרה 2010 פריז-רובה
קנסלרה, המוצג כאן זוכה בפריז-רובה 2010, זכה בשבע אנדרטאות במהלך הקריירה שלו. (צילום: James Startt/VeloNews)

Startt: זה באמת קשה לומר. היו לו כל כך הרבה. מה שהכי הרשים אותי זה שכשקנסלרה התמקד במטרה היה קשה מאוד לנצח אותו.

וזה מעולם לא היה המקרה יותר מאשר כשהוא דוהר נגד השעון על החולצה הצהובה, פסי הקשת בענן או מדליית זהב אולימפית. הוא פשוט החזיק בתחושת הכוח והיעילות המדהימה הזו, סובב את ההילוכים הגדולים ביותר שניתן להעלות על הדעת בקושי בתנועה.

אולי הניצחון הגדול ביותר שלו היה הניצחון המשמעותי האחרון שלו, הזהב האולימפי במבחן הזמן 2016 בריו דה ז’נרו. קנסלרה היה בחודשים האחרונים של עונתו האחרונה והיו מספר רב של נסיעות זמן מתפתחות שהתקרבו למשחקים באופן עקבי יותר. אבל קנסלרה ניצח את כולם במה שיכול להיחשב רק לאחד משירי הברבור הגדולים של הספורט המודרני.

עם זאת, יש לי חרטה אחת בכל הנוגע לקנסלרה, וזו העובדה שהוא מעולם לא ניסה את שיא שעות העולם. באמת הייתי שמח לראות מה הוא יכול היה לעשות במקצוע הזה וספרי השיאים נראים איכשהו לא שלמים בלי שמו שם איפשהו.

פביאן קנסלרה 2009 טור דה פראנס רוטרדם
Cancellara, המוצג כאן בתחילת הטור דה פראנס ברוטרדם ב-2009, זכה בשמונה שלבים בשש מהדורות של הטור. (צילום: James Startt/VeloNews)Source link