איך יאן אולריך נקי ומפוכח דיווש לאחור מהסף

איך יאן אולריך נקי ומפוכח דיווש לאחור מהסף


יאן אולריך חזר לכותרות, והפעם זה מכל הסיבות הנכונות.

בחלק הטוב יותר של שני העשורים האחרונים, 1997 טור דה פראנס המנצח היה לעתים קרובות במרכזה של מערבולת תקשורתית מכל הסיבות הלא נכונות.

הודאות לסמים, הליכות עוול, מניעת מרוצים, ייסורים אישיים ונפילות מקצועיות הן על האופניים והן מחוצה לה, הזינו את מכונת התקשורת של הזוכה הראשון והיחיד בחולצה הצהובה של גרמניה.

עד 2018, אולריך היה בנקודת שבירה. יותר מעשור לאחר פרישתה, תקרית מתוקשרת בה הייתה מעורבת זונה שלטענתה ניסה לחנוק אותה והיתקלות עם שחקן גרמני במיורקה כמעט דחקה את “דר קייזר” לקצה.

למרבה המזל, אולריך מצא במקום זאת ישועה.

אולריך הודה במצוקותיו באותה שנה במכתב פומבי כנה ואמוציונאלי שפורסם בתקשורת הגרמנית והצליח לצאת נקי ומפוכח לאחר ביקור במרכז גמילה במיאמי.

כעת שלוש שנים מאוחר יותר, אולריך בריא ונקי בן 47 חוזר על קצות האצבעות לאור הזרקורים.

קרא גם: יאן אולריך והמסע שלו מהאור לחושך

בחודש שעבר ערך אולריך צמד הופעות פומביות שאישרו שהוא שוב בריא.

ראשית, הוא הצטרף לנמסיס לשעבר ועמיתו פליט מסמים לאנס ארמסטרונג בפודקאסט. ובחודש שעבר הוא רכב בגראן פונדו של 300 ק”מ פלוס על מיורקה.

“סוף סוף חזרתי למשפחת רוכבי האופניים הגדולה”, אמר אולריך לעיתונאים במאיורקה radsport-news.com. “אני שמח לראות שוב את הזקנים. עבר הרבה זמן מאז שרכבתי 300 ק”מ, אולי ב-2003. האנרגיה שלי חזרה, והמטרה היום היא רק ליהנות”.

נקי ומפוכח, שוב באור הזרקורים

סיפורו של אולריך חייכן ומתאים הוא הפרק האחרון באחד הסיפורים הדרמטיים, המייסרים ולבסוף הגואלים בתולדות הרכיבה על אופניים.

בן חסות שזכה בטור ב-1997 בגיל 23, אולריך הוכרז כמנצח הבא בטור דה פראנס חמש פעמים. עם זאת הוא נפל עד מהרה לתוך חור אפל מלא בהרס של דור ה-EPO.

לאחר שזכה בתואר העולם החובבים ב-1993, המזרח-גרמני לשעבר נכנס בסערה לשורות המקצוענים, סיים במקום השני אחרי Bjarne Riis בהופעת הבכורה שלו בטור ב-1996, וניצח בשנה הבאה בטרוט.

רבים חזו שהוא יצטרף בקרוב למועדון החולצה הצהובה עם חמישה ניצחונות.

בתור הזוכה הראשון של גרמניה בטור, הוא הפך במהרה לסמל של מדינה גאה ומאוחדת. הרכיבה הגרמנית פרחה, ו”דר קייזר” הוביל דור של רוכבים שתפסו את מרכז הבמה בקבוצת טלקום המשומנת היטב.

אולם עד מהרה הדברים ירדו מהפסים. אולריך סבל מתחת למשקל הציפיות ונאבק במשקל שלו, ולעתים קרובות נהיה כל כך רך מחוץ לעונה שהוא נאלץ לשרוף את עצמו רק כדי להגיע לכושר שיא לקראת הטור.

פציעות וירי תקלות, כמו גם הפסדים ל מרקו פנטני בשנת 1998 ואל לאנס ארמסטרונג בשנת 2000, עצר אותו על עקבותיו בטור. לאחר שניצח פעם אחת, הוא לעולם לא ינצח שוב, והוא יסיים במקום השני חמש פעמים בסך הכל.

אולריך המשיך לזכות במדליית הזהב האולימפית במשחקי סידני 2000 ובתואר העולמי במבחן זמן ב-2001.

ואז הגיעו השערוריות, רמיזות הסימום, הפציעות, התקלות והבעיות האישיות מהאופניים. אולריך, שהתקשורת הגרמנית רצתה מזה זמן רב, היה מקושר לאופרסיון פוארטו ב-2006, ונמנעה ממנו, יחד עם שורה של אחרים, להתחיל את הסיור באותה שנה.

עד שנת 2006, אולריך מושפל כמעט ולא נשטף, והוא מעולם לא התחרה שוב, ופרש רשמית בפברואר 2007. כמו כמעט כל אחד אחר בתקופה ההיא, הוא סירב להודות בדרכי הרמאות שלו, והצהיר באומץ במסיבת העיתונאים האחרונה שלו, “מעולם לא השתמשתי בסמים.”

במבט לאחור, אולריך הודה שהוא נאבק בלחצים ובדרישות שהגיעו עם כוכב-על ברכיבה.

“היו לי הרבה עליות ומורדות, ואני מניח שעשיתי הרבה טעויות. אולי הייתי אז צעיר מדי להתמודד עם הלחץ”, אמר לעיתונאים במיורקה. “אבל רכיבה על אופניים היא ותהיה החיים שלי. במיוחד כאן על מיורקה, גן עדן, לא רק לרוכבי אופניים. אני לא גר כאן בלי סיבה. אני רוכב הרבה, יש פה חברים. אני שוב אדם מאושר עכשיו.”

רוכב האופניים הגרמני לשעבר יאן אולריך (R) עוזב לאחר שהתייצב בבית המשפט בויינפלדן ב-21 ביולי 2015 בגין מעורבותו בתאונת שלוש מכוניות ונהיגה תחת השפעת אלכוהול בשנה שעברה.  AFP PHOTO / FABRICE COFFRINI
יאן אולריך, שמוצג כאן עוזב דיון בבית המשפט ב-2015, נקי ומפוכח לאחר שיצא ממרכז גמילה לפני שלוש שנים. (צילום: AFP/Getty Images)

למצוא דרך לצאת ממקום חשוך

במשך שנים, אולריך נרדף על ידי התקשורת הגרמנית והרשויות נגד סמים.

במשך זמן רב סירב אולריך להודות בחוסר שיקול הדעת שלו בסמים. לאחר שעזב את הספורט ב-2006, נראה היה שהוא מאבד את דרכו וחייו האישיים ירדו משליטה.

היו כמה תקריות ציבוריות בעלות פרופיל גבוה שהדגישו ספירלה אישית שרבים חששו שעלולה להיגמר לרעה. הוא נפרד משתי נשים לשעבר והיה מעורב באירוע של נהיגה בשכרות.

למרות שהודה ב-2013 שסימם בדם עם מנהיג הטבעת של פוארטו, אופמיאנו פואנטס, נראה שההתנקות בעברו בסימום לא הקלה על הכאב. מאוחר יותר הוא הודה שאבד בערפל של אלכוהול וסמים.

קרא גם:

כאשר בסופו של דבר הודה בסמים לאורך רוב הקריירה שלו, הוא נשאר הגנתי והתעקש שהוא לא עושה שום דבר ששאר חבריו לא עשו.

עבור רוכבי עידן ה-EPO, רבים אמרו שלא הייתה להם ברירה אלא להזריק מחטים לזרועותיהם וכדורי פופ כדי להישאר ערים ולהיות בעלי תקווה כלשהי לנצח. ברציונל המעוות של היום, אף אחד לא רימה אף אחד אם כולם השתמשו בסמים.

גם היום, אולריך מתריס מסרב להחזיר את מדליית הזהב האולימפית שלו משנת 2000, וה-IOC וגורמים רשמיים אחרים אינם יכולים לעשות דבר בקשר לזה מכיוון שזה הרבה מעבר למועדי הפעולה או הסנקציות הרשמיות.

“כמעט כולם באותה תקופה נטלו חומרים משפרי ביצועים. לא לקחתי שום דבר שלא נלקח על ידי האחרים”, אמר אולריך אז. “זה היה רק ​​רמאות עבורי אם הייתי מקבל יתרון, מה שלא היה המקרה. רק רציתי להבטיח שתהיה לי הזדמנות שווה”.

בשנת 2018, אולריך נעצר ברכושו של השחקן הגרמני טיל שוויגר במיורק, וזונה האשימה מאוחר יותר את אולריך בחניקה עד שהתעלפה. אשתו השנייה כבר עזבה אותו, ואולריך היה בקצה הקשר שלו.

אולריך נכנס למרכז שיקום, פרסם א מכתב פומבי בתקשורת הגרמנית, ונשבע לנקות את עצמו.

“למדתי הרבה במהלך שלב הגמילה במיאמי. הייתי מוקף באנשים בעלי גורל דומה ובמטפלים ורופאים טובים מאוד. עכשיו אני מודע לכך שאני חולה מסיבות שאני לא רוצה להיכנס אליהן היום”, כתב אולריך ב-2018. “עם הגמילה בניתי את הבסיס לחיי החדשים. אם תרצו, השתלטתי על השלבים הראשונים של הטור דה פראנס האישי שלי”.

לאחר שנשאר פיכח במשך שלוש שנים, נראה שאולריך מתענג על ההתחלה החדשה שלו.

בחודש שעבר, אולריך עשה את הפריצה הציבורית הגדולה הראשונה שלו במפגש מחודש עם הנמסיס לשעבר ארמסטרונג. הגרמני הצטרף לארמסטרונג, ג’ורג’ הינקאפי ומנהל שירות הדואר האמריקאי לשעבר, יוהאן ברוינאל, בפודקאסט שיצר כותרות ברחבי העולם.

“הייתי כמעט כמו פנטאני, כמעט מתתי”, אמר אולריך בפודקאסט של ארמסטרונג. “חזרתי לחיים. החברים שלי מחזירים אותי לחיים. אני מאוד שמח עכשיו”.

כמו אולריך, גם ארמסטרונג התבייש בפומבי לאחר שנאלץ להודות ששבעת החולצות הצהובות שלו הגיעו לאחר שנים של סמים, שכולן נמחקו מהשיא הרשמי של הטור. לא שלארמסטרונג היה יותר קל מאולריך, אבל הטקסני הצליח להתמודד טוב יותר עם הנפילה.

אולריך נקלע לדיכאון והתעלל בסמים ובאלכוהול, ולבסוף הגיע למרכז גמילה במיאמי.

ארמסטרונג הלך לבקר אותו, והשניים הציתו מחדש את מערכת היחסים הייחודית שלהם. ארמסטרונג אמר שאולריך היה הרוכב היחיד בעידן שלו שבאמת אתגר אותו, גם אם מורשת המרוצים של שניהם נותרה מוכתמת היום.

היו קורבנות רבים בעידן ה-EPO, עם כמה רוכבים שמתו ממנות יתר, התאבדויות ופטירות מוקדמות אחרות. פנטאני, כמובן, מת באופן טרגי ממנת יתר של סמים ב-2004, חבריו ובני משפחתו לא הצליחו להחזיר אותו מהתהום.

נראה שאולריך שמח לקבל הזדמנות שנייה.

יאן אולריך 1997
יאן אולריך זכה בטור דה פראנס של 1997, אך עד מהרה נתקל בשורה של בעיות על האופניים ומחוצה לו. (Getty Images)

חוזר לשורשים שלו

נראה שהמעריצים והתקשורת הגרמניים התחממו למראה החדש של אולריך. במשך זמן רב מרכז של כותרות צהובונים, אולריך חוזר כעת בשקט לחיים הציבוריים.

אולריך נקי ומפוכח התאחד עם משפחה וחברים וחזר לגרמניה וגם למיורקה, שם הוא מתגורר חלק מהשנה. אולריך גם חידש את הרכיבה והאימונים על הכביש ושוב בריא ובכושר.

“אלוהים נתן לי את הגוף הזה ואלוהים נתן לי את הכישרון הזה ואז אני כלום או מלא גז”, אמר אולריך במיורקה. “אני מתאמן כל יום, ושותה רק מים. הפסקתי אלכוהול וסמים לפני שלוש שנים. אני חי מאוד בריא, וחברה שלי מבשלת לי אוכל מאוד בריא”.

אולריך אומר שהוא מעריץ של דור הרוכבים של היום, והוא חזר לצפות בתחרויות הגדולות בטלוויזיה לאחר שנים רבות בהן היה כואב מדי להיות קרוב מדי לספורט שבו שלט פעם.

בחודש שעבר הוא פגש את Tadej Pogačar בפריז בעקבות מצגת הטור דה פראנס לשנת 2022.

“הדור שלי היה מסומן על ידי סימום ו-EPO”, אמר. “רכיבה על אופניים נקייה היא מאוד יפה.

“האליל הגדול שלי היה, הוא ותמיד יהיה מיגל אינדוריין, הוא עומד מעל הכל בשבילי”, אמר במיורקה. “נכון לעכשיו, פיטר סאגאן, ג’וליאן אלאפיליפה, טדי פוגצ’ר וטוני מרטין הם בין האהובים עליי. גם אם טוני עכשיו למרבה הצער יפסיק. ומקס שכמן הוא גם רוכב נהדר עבורי”.

בדומה להשפעה של ארמסטרונג על רכיבת אופניים בארה”ב, אולריך נותר דמות שנויה במחלוקת.

עלייתו ונפילתו ממשיכות להדהד ולחלק את קהילת רוכבי האופניים הגרמנית. נותר לראות כמה חיבוק ציבורי עשוי אולריך לקבל, ואם מתישהו ייקח תפקיד גדול יותר בספורט.

לראות את אולריך בחזרה על האופניים ועם חיוך על פניו, לעומת זאת, הוא משהו יוצא דופן עבור כל מי שעקב אחרי העליות והמורדות הרבות שלו במהלך שני העשורים האחרונים.

Source link